Dela nyhet
FCD spelare med Levante UD
27 sep, 11:33

Levante UD är Valenciaregionens äldsta klubb och deras herrlag spelar nuvarande säsong i La Liga | Hypermotion | Smartbank.
Deras ungdomsakademi med anläggningen - Buñol - anses tillhöra bland de tio främsta akademierna i att forma professionella fotbollsspelare i Spanien.
Vårt samarbete med Levante ger spelare som utmärker sig i vår verksamhet möjligheten att uppleva Sydeuropeisk akademimiljö.
Jack Ågerup Monie gjorde ett gott intryck hos Levantes tränare när de besökte oss i somras och fick en inbjudan till att prova med dem en vecka nere i Valencia. Jack befinner sig där just nu och rapporterar hem om en mycket hög nivå hos spelarna och träningarna med akademilagen. Vi är glada att få veta att han tränar just nu med det högst rankade laget i ålderskullen och klarar det. Jack har även gjort 9vs9 premiär nere i Spanien - det blir säkert något att berätta för skol- och lagkompisarna i Sverige!
Vi önskar Jack en fortsatt fin upplevelse i Valencia och rapporterar längre fram om de andra två spelarna från FCD som åker dit inom kort.