Välkommen till FC Djursholm P01:1


P01:1 är föreningens 1:a lag och representationslag för åldersgruppen.
Vi bedriver utvecklande elitverksamhet på hög nivå.

Ledare för denna grupp är:
Ansvarig tränare: Jonny Sigemo 070-6239670 jonny.sigemo@gmail.com

Åldersgruppsansvarig: Anders Nilsson 076-8430509 nilsson.anders1@gmail.com
Lagledare: Anders Nilsson 076-8430509 nilsson.anders1@gmail.com

 

Fri 18 May 22:11
Bara en kort resultatredovisning - utförligare referat följer efter helgen: Helsingborgs IF 2- FC Djursholm: 0-0, Huddinge IF 2- FC Djursholm: 0-6. Sista gruppspelsmatchen imorgon lördag 19/5 kl 11:45 mot Askim.
Mon 14 May 08:39
Finslipningen av matchspelet inför Minicupen i Falkenberg fortsatte i helgen med spel i Sanktan. Killarna genomförde två spelmässigt fint utförda matcher där vårt spel präglades av noggrannhet i spelvändningarna och tålamod i uppspelen. Resultat: 11-1 mot IFK Vaxholm och 6-3 mot Täby United. Vi tackar Vaxholm och Täby för fint motstånd! Nu återstår det mindre än en vecka till säsongens höjdpunkt och killarna är självklart superladdade. Vi genomför tre träningar under kommande vecka där de sista detaljerna inför Minicupen skall gnuggas.
Wed 09 May 21:04
Regnet och blåsten hindrade inte våra killar från att göra ännu en riktigt fin laginsats mot IK Frej. Kvällens nyckelord visade sig vara att vårda boll och att inte stressa. Lugnt och metodiskt byggde våra killar upp spelet nerifrån målvakt, via försvarare och uppspel till mittfält och anfallare. En detalj som gladde oss ledare särskilt var det lugn som killarna utstrålade när det gällde att vända spelet och börja om på ny kant via målvakt - harmoni och stark tro på vår modell! Matchen utmärktes av att de våra hade många avslutstillfällen - men bollen ville inte in! Slutresultatet 3-1 till våra fotbollskrigare kändes trots allt ganska rättvist. Stort tack till ett fint spelande IK Frej. Nya tag imorgon eftermiddag på träningen!
Sun 06 May 20:18
Så var det dags igen för ännu en kamp på DIP. Idag stod IFK Vaxholm för motståndet och vi åkte på en chocköppning: 0-1 efter en minuts spel. Killarna lät sig inte nedslås av detta utan började metodiskt att spela efter vår modell. Även idag hade förmatch-snacket främst handlat om två saker: att lyfta blicken och att spela det snabba passningsspelet - och resultatet av det lät sig inte dröja. De våra tog över matchen med fint positionsspel och distinkta passningar. En av de detaljer som vi ledare glädjer oss speciellt över är att vår topp hela tiden söker en spelbar position ovanför bollförande spelare - vilket ledde till många snygga avslut med mål till följd. En fint genomförd match med ett sprakande målfacit: matchen slutade 12-3 till våra fighters. Stort tack till IFK Vaxholm för matchen! Nu väntar en intensiv vecka med många träningar och matcher - ner på jorden och ladda om.
Sat 05 May 20:29
Efter de sedvanliga "get-together-rundorna" runt planen så var det dags att ladda för matchen. Killarna instruerades att fokusera på två viktiga saker: se till att lyfta upp blicken samt att ta de snabba besluten i passningsspelet. Det blev en jämn tillställning där spelet under stora delar böljade fram och tillbaka. De våra visade verkligen att de tagit till sig instruktionerna de fick innan match - en riktigt fin första halvlek! BP var mer aggressiva under andra halvlek och vi tappade spelövertaget och hamnade i 1-2-underläge med bara ett par minuter kvar att spela. Då visade vi upp vårt rätta ansikte: vinnarinstinkt och lagmoral! 2-2-målet "köttades" in efter en massiv press. Domarens visselpipa ljöd och matchen var över - en fin kämpainsats och en till stora delar väl genomförd kamp. Ett stort tack skickas till BP för motståndet! Nästa vecka är det nya tag!
Wed 02 May 08:51
Efter helgens tuffa cupspel i Åkersberga måste vi ändå ta med oss några positiva saker: när killarna spelar enligt vår modell med boll på marken i uppspelet och snabba beslut i passningsspelet så ser det riktigt lovande ut - ett exempel på detta var i matchen mot IFK Stocksund där vi länge hade en 2-0-ledning men orkade inte riktigt hela vägen och matchen slutade med förlust med 4-2. Efter att ha förlorat de tre gruppspelsmatcherna gjorde killarna ett fint jobb och besegrade ett duktigt BP-lag - det var starkt av de våra att skaka av sig förlusterna och kämpa in i det sista.

Summering: ytterligare en nyttig lektion i fotbollsskolan - killarna fick flera aha-upplevelser om vad som behövs för att kunna kriga med de allra bästa lagen. Vi tar med oss erfarenheterna och fortsätter att utveckla vårt spel. Slutligen: ett stort tack till IFK Österåker (med Andreas Ebbesen i spetsen) som med kort varsel fixade denna välordnade cup med skickligt spelande lag!

Sun 29 Apr 17:43
Sammanfattningsvis en trevlig fotbollshelg för våra killar. Grabbarna sparar inte på krutet när det gäller målfabrikationen precis... 12 gjorda framåt och fyra insläppta under två matcher är ett fint facit! Den första matchen mot IFK Österåker på lördagen bjöd på mycket kamp och IFK hade flera målchanser som de inte förvaltade - mycket pga av storspelande Noa i mål. I slutet vägde våra killars fysik och löpvilja tyngst och vi gick hem med en 4-2-seger. Vi vill sända ett tack till ett fint spelande Österåker!

Helgens andra match spelades i solskenet på DIP mot ett duktigt BP. I målet hade vi Ege som gjorde en riktigt bra insats mellan stolparna: många fina räddningar. Denna match stod länge 0-0 och spelet var relativt jämnt. Men då vi lyckades att få med våra försvarare upp i anfallsspelet började det hända grejer! Med hjälp av bl a våra yttrar och mitt-mitt som tog diagonal-löpningar så drog vi isär BP:s lag. Våra attackerande försvarare fick nu fina korridorer att löpa upp i och avlossa mördande skott! Killarna var brutalt effektiva i målskyttet och matchen slutade 8-2 till de våra. Tack till ett väl kämpande BP! Behöver vi nämna att det var uppsluppen stämning efter matchen ;)

Men nu: tillbaka ner på jorden igen och träning imorgon på Valborgsmässoaftonen inför 1:a majcupen som arrangeras av IFK Österåker.
Sun 20 May - Falkenberg
Mon 21 May 15:20-17:15 - DIP
Samling i omklädningsrummet 15:20. Träningen slutar 17:15.
Tue 22 May 15:20-17:15 - DIP
Samling i omklädningsrummet 15:20. Träningen slutar 17:15.
Thu 24 May 15:20-17:15 - DIP
Samling i omklädningsrummet 15:20. Träningen slutar 17:15.
Fri 25 May 17:15-19:00 - Vallentuna IP
Bortamatch mot Vallentuna BK. Samling 17:15. Matchstart 18:00
Sat 26 May 10:15-12:00 - Hägernäs IP
Bortamatch mot Täby United FC Röd Samling 10:15, matchstart 11:00
Mon 28 May 15:20-17:15 - DIP
Samling i omklädningsrummet 15:20. Träningen slutar 17:15.

Matcher v.20 på Djursholms IP

Onsdag 16 maj
19:00 B-lag herr - Rissne IF
Torsdag 17 maj
14:00 PA (P95) - Täby IS FK
Lördag 19 maj
11:00 P96:1 - AFC
Söndag 20 maj
15:30 P97:1 - Hammarby IF FF
17:30 P97:2 - Åkersberga BK 2

Omklädningsrumsfördelning finns HÄR

Träningstider schema gäller från vecka 19 finns HÄR
Marina Läroverket
RM-Bilservice
Adidas
Stadium
Xtractor
Procuritas
Djursholm Tränings Center
Handelsbanken
Englesson
Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more